Obliczanie wymaganego przełożenia

W procesie obróbki części maszyn bardzo często wykorzystuje się obrabiarki w których wykorzystywane są przekładnie z kołami wymiennymi. Umożliwia to uzyskanie parametrów obróbki w szerokim zakresie przy zachowaniu prostej konstrukcji maszyny. Czasami, jak to jest na przykład w obrabiarkach do kół zębatych tylko w ten sposób możemy wykorzystać tę samą obrabiarkę do wykonywania wyrobów - w tym przypadku kół zębatych o różnych ilościach zębów, różnych modułach i różnych kątach pochylenia linii zęba.

Każda z obrabiarek wykorzystujących przekładnie z kołami wymiennymi dostarczana jest wraz dokumentacją w której umieszczone są zależności matematyczne pozwalające na obliczenie wymaganego przełożenia przekładni gitarowej dla procesów obróbkowych które można wykonać na danej obrabiarce.

W wersji profesjonalnej programu KOŁA ZMIANOWE umieszczono wybrane równania potrzebne do obliczania przełożenia przekładni gitarowej dla przypadków typowych prac tokarskich, frezarskich i obróbki kół zębatych. W równaniach tych można wpisać parametry które są stałe dla danej obrabiarki jak np. skok śruby pociągowej napędu posuwu, przełożenie łańcucha kinematycznego itp. oraz te które dotyczą obecnego procesu obróbkowego.
Program pozwala na zapisanie tych parametrów w profilu obrabiarki i wykorzystanie ich w razie potrzeby. Przykładowo przedstawione jest wykorzystanie programu do obliczenia nastaw szlifierki Niles do obróbki koła zębatego. W przypadku tej obrabiarki zależności znajdują sie w jej dokumentacji. Są tam również tablice zawierające nastawy potrzebne do wykonywania typowych kół zębatych o zębach prostych i dla wybranych kątów pochylenia linii zęba. Jednak w przypadku gdy kąt wynosi np. 20°13'23" trudno znaleźć takie wartości i trzeba obliczyć wymagane przełożenie z wzorów.W przypadku szlifierki Nilesa podstawym elementem różniącym obrabiarki jest stała C która zależy od przełożenie jej łańcuch kinematycznego, i z reguły jest ona liczbą niecałkowitą. Dodatkowo do obliczenia przełożenia potrzebujemy jeszcze moduł szlifowanego koła, ilość zębów koła oraz kąt pochylenia linii zęba. W przypadku kąta możemy jego wartość wpisać w postaci liczby dziesiętnej np. 20.5° lub tez w postaci 20 30 00 czy też 20 30 co jest równoznaczne z wartością kąta 20°30'00".

 Kliknij aby powiększyć

Po wpisaniu parametrów naszej szlifierki i obrabianego koła mozemy klikając przycisk Zatwierdź przenieść sie do zakładki Dobór kół gdzie program jako wymagane przełożenie automatycznie umieści wynik uzyskany z obliczeń. Teraz wystarczy tylko określić parametry doboru kół zmianowych i dobrać koła.

 

Obliczenia przełożenia podczas toczenia gwintów

Obliczenia przełożenia podczas frezowania gwintów lub rowków śrubowych

Obliczenia przełożenia podczas obróbki kół zębatych